Jdi na obsah Jdi na menu

Jak jsem si pěkně zazávodil

Propozice ZZP(C)

V pátek 6.6. a sobotu 7.6. 2008 se konal v Žatci Pohár prezidenta SZBK. Pohár byl pořádán dle propozic zkoušky ZZP(C), speciální práce probíhaly ve Chbanském trenažéru. V noční práci rozhodčí Kuchta a Sedlák nezařadili ani jeden vzorek, druhý den pak všechny tři - zvolili tak snad nejtěžší variantu 0+3. Se svojí fenkou jsem obsadil pěkné 5. místo, přestože náš výkon byl znehodnocen hrubou chybou rozhodčího.

 
Hrubé chyby?

Po nočním prázdném terénu a vyhledání u rozhodčího V. Kuchty jsme absolvovali denní speciál u rozhodčího J. Sedláka. Jako jediní jsme s Lakou všechny nálezy ohlásili do deseti minut, přijali gratulace od vedoucího terénu. Ve výsledcích se však objevilo neúspěšných 125 bodů. Jediným odůvodněním bylo, že fena po ohlášení nálezu u prvního vzorku nezůstala na místě, místo toho z různých stran vzorek stále značila. Já jsem jako psovod určil místo přesně. To je označení výborné, bude-li rozhodčí opravdu přísný, pak velmi dobré. 

První vzorek musel rozhodčí bezdůvodně posoudit jako falešný a zcela nedostatečný, pak jsem však ve vyhledání neměl pokračovat. Vzhledem k tomu, že další dva vzorky byly označeny a nahlášeny zcela bez problémů, je nemožné, aby výsledek byl podlimitní. Přesto se tak stalo.  

Komedie 

Ve zkoušce ZZP(C) je definováno, že psovod se terénem pohybuje sám a nálezy hlásí vysílačkou. To bylo dodržováno v průběhu celého nočního vyhledání u obou rozhodčích, v denních speciálech u rozhodčího Kuchty po celou dobu, u rozhodčího Sedláka jen částečně. Zatímco čtyři psovodi přede mnou pouze hlásili nálezy vysílačkou, já jsem se dostal do situace, že jsem nález vysílačkou hlásil vedoucímu terénu a rozhodčímu, kteří stáli vedle mne. Ve vysílačce není ničemu rozumět, protože se vám slévají hlasy z přístroje a skutečné, rozhodčí stojící na tři kroky daleko trvá na hlášení vysílačkou. Tím se z imitace skutečného zásahu stává povedená komedie. 

Bizarnost posuzování a nominace 

Ještě večer před závodem jsem si u Heleny Šabatové ověřoval, zda píská Vilda Babička. Osobně ho považuji za nezpochybnitelného a férového rozhodčího, i když se mně u něj nikdy s výkonem nedařilo. Byl jsem ujištěn, že ano. Noc před závodem se asi stalo něco mezi nebem a zemí, neb posuzovali výše uvedení rozhodčí. Místo Babičky Kuchta a Sedlák. Upřímně, na tyto rozhodčí bych svoje peníze nevěnoval. Ale chytré – co máte dělat, když jste na místě? Krom určitě “neúmyslné“ chyby zkušeného rozhodčího, se mně také moc líbilo vyhodnocení. Rozhodčí ve speciálu neřekl nic – nejen žádné body, ale ani zda bylo splněno či nikoli. Po ukončení speciálů si oba rozhodčí zašli ke Kuchtům do kuchyně a uvařili pořadí. Takto jsem si tedy nahlédl do „kuchyně“ Svazu. Pěkné.

Blahopřání a přání 

Vítězem se stala Jarka Machulková před Petrou Černou z Ústecké brigády. Oběma dámám a kamarádkám úspěch ze srdce přeji a těším se, že se s nimi opět brzy setkám. Sám jsem přes chyby rozhodčího s výkonem feny ohromně spokojen.  

Hlavně však bych chtěl popřát Svazu, aby se podařilo vygenerovat rozhodčí, kteří se nebudou dopouštět takto nesmyslných “chyb“. Po loňském posuzování poslušnosti na ČP ZP v Žatci, kde si Jarda Sedlák vysloužil smích na otevřené scéně, poté, co jsou na tohoto rozhodčího podávány protesty i na mezinárodní scéně (MS IRO 2007), je posuzování v Žatci jen další v řadě “omylů“. Pěkná absurdní komedie.……